Nawiewniki

Nawiewniki okienne cechują się wszystkimi parametrami nowoczesnych systemów wentylacyjnych. Od ergonomicznego kształtu i funkcjonalności po efektywność energetyczną i akustyczną izolację, spełniają one nie tylko aktualne, ale także przyszłościowe wymogi dotyczące ochrony środowiska i zdrowia.

Nawiewniki

Niestety dosyć często wymiana okien na nowe wiąże się z zakłóceniem dotychczas funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej. Skutkiem ograniczenia wymiany powietrza w pomieszczeniu jest zwiększona kondensacja pary wodnej. Jest ona odpowiedzialna za zawilgocenie ścian i pojawiający się grzyb. Pierwszą widoczną oznaką złej wentylacji są zaparowane szyby.

Co prawda nowoczesne okna wyposażone są w funkcje rozszczelnienia (inaczej mikrowentylacji) to jednak musimy te funkcje ustawiać codziennie. Alternatywą są urządzenia które przejmują od nas obowiązek dostarczania właściwej ilości świeżego powietrza. Te urządzenia to nawiewniki. Spośród wielu dostępnych rozwiązań wybraliśmy te opracowane przez francuską firmę AERECO. Sprawdziły się znakomicie w montowanych przez nas oknach.

Nawiewnik higrosterowany

Jest prostym elementem montowanym w oknie dzięki któremu nawet przy szczelnie zamkniętych oknach uzyskamy odpowiedni nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Składa się z dwóch części. Zewnętrzna to okap chroniący przed deszczem i owadami. Część wewnętrzna montowana na skrzydle okna odpowiada za sterowanie ilością nawiewanego powietrza. Raz zamontowany nie wymaga żadnej obsługi.
 

Jak to działa?

System wentylacji higrosterowanej aereco, dzięki higrosterowanym nawiewnikom i kratkom, dostosowuje strumień przepływającego powietrza do rzeczywistych potrzeb. W zależności od pory dnia (dzień, noc) i od sposobu użytkowania pomieszczeń, strumienie dopływającego powietrza zmieniają się wraz ze zmianą użytkowania pomieszczenia (np. w nocy większy nawiew jest w sypialni, w ciągu dnia do pokoju dziennego). Higrosterowanie to uzależnienie działania od poziomu wilgotności. Właśnie zmiana wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu wpływa na zmianę długości nylonowej taśmy nawiewnika. Ta z kolei steruje uchylaniem przepustnicy wpuszczającej powietrze z zewnątrz.
 

Nieco tańszym (i prostszym) rozwiązaniem są:

Nawiewniki ciśnieniowe
Zasada działania nawiewników ciśnieniowych polega na utrzymaniu stałej ilości powietrza niezależnie od różnicy ciśnień wywołanej np.. podmuchami wiatru.

Nawiewniki akustyczne
Oba wcześniej wspomniane nawiewniki mogą być również wykonane w specjalnej obudowie dodatkowo tłumiącej hałas. Mówimy wtedy o nawiewniku higrosterowanym akustycznym lub odpowiednio nawiewniku ciśnieniowym akustycznym. Tłumienie hałasu dla nawiewnika akustycznego z okapem akustycznym może wynosić nawet 42 dB. W ofercie Firmy Aereco znajdziemy ponad 30 rożnych wykonań nawiewników okiennych. Różne parametry pracy i posiadane funkcje umożliwiają nam dobór najbardziej właściwych. Mamy do wyboru rożne rozwiązania obudowy i okapu.

 
Kontakt

Dostępne kolory